УКРЖИТЛОПРОЕКТ – лідер в проектуванні
Навігація

70 років звільнення Києва

6 листопада 2013 року виконується 70 років від дня звільнення Києва від німецько-фашистських загарбників.

otkrПісля розгрому супротивника на Курській дузі хід війни був переломлений. Почалося загальний наступ радянських військ по всій довжині фронтів. Війська воронезького фронту вели свій наступ на Київському напрямку. Гітлер зробив рубіж Дніпра природним  східним валом, далі якого його армія не повинна була відступити. У боях за Київ був постійний ланцюг стратегічних і тактичних помилок, які коштували життя багатьом червоноармійцям і командирам. А втрати червоної армії були в 14 разів більше німецької.

Коли червона армія початку бої за Київ, німецьке командування видало наказ, щоб всі жителі покинули місто – боялися диверсії в тилу. Всі хто ослухався, були розстріляні.

Форсування Дніпра почали 21 вересня 1943 року одночасно в багатьох місцях поблизу Києва. Частина червоної армії змогла захопити позиції північніше Києва, поблизу села Окунів, і південніше Києва, біля села Великий Букрин. До кінця вересня було захоплено вже 23 таких плацдарму. На цих точках і вдень і вночі велися запеклі бої. 4 жовтня в районі села Литки, по дну ріки Десна, провели велику переправу дивізії радянських танків. Настання на Київ почалося лише 3 листопада. Уночі, радянський загін форсував Дніпро поблизу Києва й опанував селом Кручене-Литовське, перерізавши шлях німецьким підкріпленням з півдня. Уночі 5 листопада радянські танки провели масовану атаку й ранком опанували Святошином, відрізавши німцям шлях відступу. Удень 5-го листопада німці зрозуміли, що місто їм не удержати. Перед відходом вони підпалили все місто. А вже вночі 6 листопада на всіх будинках Києва були підняті червоні прапори.

Київ був порожній, розграбований, зруйнований. Населення в місті практично не було, картина просто потрясала, адже Київ був мільйонним містом. Такого розгрому наша батьківщина ще не знала.

В 1961 році Києву привласнили почесне звання місто-герой. Пізніше, 8 травня 1965 року, місту-героєві була вручена медаль «Золота зірка».

Як це було:

70 років тому частини 38-й, 60-й армій і 5-го гвардійського танкового корпуса 1-го Українського фронту, наступаючи з Лютежського плацдарму, 5 листопада, після полудня, увірвалися в Київ. Після коротких, але запеклих боїв до 00-30 6 листопада наші воїни звільнили столицю Радянської України – Київ. Сьогодні обстановка така, що не можна виключати, що нам знову прийдеться звільняти Київ від фашистських окупантів. Вони постаралися змінити личину, але людиноненависницька суть їх залишилася колишньою. Що буде далі – ми незабаром побачимо. Але сьогодні світле свято. 70 років як Київ звільнений.

Похожие записи:

Pages: 1 2 3