УКРЖИТЛОПРОЕКТ – лідер в проектуванні
Навігація

Траншеї під фундаменти

ГрабарствоТехнологія грабарств залежить в основному від типу фундаментів, складу ґрунту й рівня ґрунтових вод. Для стовпчастих фундаментів роблять круглі ями з вертикальними стінами. Вони стійкі від обвалення навіть при високому стоянні ґрунтових вод. Такі ями відривають або за допомогою механічного автобуса, або вручну. В останньому випадку доцільно використати звичайний садовий бур, яким відривають центральну частину ями, а також виймають ґрунт після розширення ями лопатою.

Круглі ями

Траншеї під стрічкові фундаменти й котловани для підвалів відривають із урахуванням припустимої крутості укосів. Вертикальні стінки висотою 1-1,2 м можна залишати лише в щільних глинистих і суглинних ґрунтах при відсутності ґрунтових вод.

В інших випадках варто передбачати земляні укоси або тимчасове кріплення земляних стін дошками, підтоварником, обаполом.

Кладку фундаментів, як правило, роблять відразу після відривки траншей, і котлованів, починаючи її з нижніх відміток. Якщо в траншею (котлован) потрапила вода, то безпосередньо перед укладанням фундаментів воду й розріджений ґрунт видаляють. При різних відмітках закладення підошви фундаменту роблять уступи висотою не більше 50 см, при цьому довжину уступу приймають у два рази більше його висоти. На сухих та маловологих (непучіністих) ґрунтах фундаменти малоповерхових будинків виконують із будь-яких традиційних матеріалів. Глибина закладення таких фундаментів невелика. При ґрунтових водах, розташованих нижче розрахункової глибини промерзання ґрунтів, вона на будь-яких ґрунтах і в будь-яких кліматичних умовах не перевищує 0,7 м.

Самими економічними фундаментами на таких ґрунтах є піщані із грубозернистого піску. У траншеї або ями пісок укладають шарами по 10-15 см із проливкою кожного шару водою. Не доходячи 20-30 см до плануємої відмітки землі, на пісок укладають щебені, гравій або цегельний бій на цементно-піщаному розчині. Мінімальна висота щебійно-гравійного шару 10-15 см. При гарному поверхневому водовідводі піщані фундаменти надійні й довговічні.

Значно складніше пристрій фундаментів у пучіністих ґрунтах, особливо при їхньому глибокому промерзанні. Для зведення таких фундаментів необхідні водо- і морозостійкі матеріали, у тому числі високоміцні бетони й розчини. Якщо марка використовуваного цементу не відома, орієнтовно її можна визначити по щільності цементу.

 

Похожие записи: