УКРЖИТЛОПРОЕКТ – лідер в проектуванні
Навігація

Розрізка кам’яної кладки

Для того щоб камені в кладці краще витримували діюче на них навантаження всієї стіни, їх розташовують відповідно до правил так званої розрізки. Камені укладають таким чином, щоб вони стикалися один з одним по можливості більшою площею. Наприклад, якщо верхній камінь буде опиратися на лежачий під ним лише двома крапками, те рано або пізно під впливом навантаження від выщележачих рядів він деформується або зламається. І навпаки, камінь, що опирається всією площиною, може витримувати набагато більші навантаження. Для цього необхідно вирівняти западину в його постелі, заповнивши її розчином.

Перше правило розрізки

Якщо поверхні, якими камені стикаються один з одним перпендикулярні зусиллю, що діє на них, камені будуть працювати тільки на стиск. Отже, постелі каменів необхідно розташовувати перпендикулярно силі, що впливає на кладку, а камені повинні укладатися горизонтальними рядами.

Друге правило розрізки

Камені кожного ряду укладаються таким чином, щоб не відбулося їхнє зрушення. Камені зі скошеними бічними поверхнями утворять у кладці клини, які будуть розсовувати сусідні камені. Для того щоб цього не відбулося, кладку потрібно вишиковувати таким чином, щоб площини між сусідніми каменями були перпендикулярні постелям. Разом з тим, якщо дві бічні площини не будуть розташовані перпендикулярно зовнішнім поверхням стін, а дві інші бічні площини не будуть перпендикулярні першим, то камені, що мають, наприклад, гострі кути в зовнішньої поверхні, можуть випасти із кладки.

Таким чином, кладку необхідно розділяти вертикальними площинами (швами), паралельними її зовнішньої поверхні (паралельними швами), а також площинами, розташованими перпендикулярно зовнішньої поверхні (поперечними швами).

Третє правило розрізки

Якщо поздовжні й поперечні вертикальні шви будуть наскрізними, вийде кладка, розділена на окремі стовпчики Це досить нестійка конструкція, у якій шви під впливом вертикального навантаження будуть розширюватися, що рано або пізно приведе до деформації й руйнування кладки. Щоб уникнути цього, поперечні й поздовжні шви в граничачих друг із другом горизонтальних рядах перев’язують каменями выщележачого ряду, зрушуючи їх на половину або на чверть довжини щодо каменів нищележачего ряду (мал. 8). У цьому випадку навантаження буде розподілятися рівномірно на всю масу кладки. Отже, площини вертикальної розрізки кожного ряду повинні бути зрушені щодо площин, що граничать із ними рядів.

Похожие записи: